چـرم؛ طبیـعی یـا مصنـوعی ؟

تشخیص چرم

تشخیص چرم مصنوعی از طبیعی با 7 تکنیک ساده :
حتما برای شما هم پیش آمده که به هنگام خرید محصولاتی از قبیل کیف، کفش، کاپشن، کمربند و سایر مشتقات پوشیدنی چرم در طبیعی بودن یا مصنوعی بودن آن دچار تردید شوید. در این پست قصد داریم با هفت تکنیک ساده راه های تشخیص چرم مصنوعی از طبیعی را به شما آموزش دهیم تا در دفعات بعدی حین خرید کفش یا کیف با اطمینان بیشتر آنها را خریداری کرده و از خریدتان لذت ببرید.

مایه ی افتخار ماست که با ما همراه باشید.

چرم مصنوعی بخریم یا طبیعی؟

1 -لمس کنید!
زمانی که کیف یا کفش چرمی را در دست میگیرید، سطح آن را لمس کنید. معموالً چرم طبیعی احساس گرمی و نرمی را منتقل میکند و بالعکس، در چرم مصنوعی سختی و سردی (بی روح بودن) را احساس خواهید کرد.
سپس با نوک انگشتان خود بر روی چرم فشار وارد کنید، خواهید دید چرم طبیعی بعد از فشار، کمی چروکیده شده ولی سریعاً به حالت اولیه ی خود باز میگردد. این ویژگی در چرم مصنوعی وجود ندارد.
در عین حال که محصول چرمی را در دست دارید، سعی کنید با ناخن انگشت خود، خراش کوچکی بر روی سطح آن ایجاد کنید؛ خواهید دید که چرم به اصطلاح گُل پوست میشود، یعنی سطح آن به خراش واکنش نشان میدهد. همچنین برعکس چرم فیک، چرم واقعی به سختی با سوزن سوراخ میشود.

 

2 -بو کنید!
اغلب چرم واقعی بویی متمایز دارد و تاحدودی خوشایند، کمی شیرین و احساس زنده بودن میدهد. مقدار شدت بو به نوع محصول باز میگردد؛ برای مثال کت چرمی بوی بیشتری نسبت به کمربند چرمی دارد و چرم تقلبی بوی ناخوشایند الیاف مصنوعی، پلاستیکی یا بویی شیمیایی میدهد.
در زمان خرید به این نکته توجه کنید که بسیاری از تولید کنندگان با آگاهی از بوی چرم، اقدام به تولید محصوالتی تقلبی با رایحه چرم طبیعی میکنند. این محصولات در کوتاه مدت بوی خود را از دست میدهند. به همین دلیل ضروری است که از برندها و تولید کنندگان معتبر اقدام به خرید کنید.

بو کنید.

3 -مشاهده کنید.
در عین حال که محصول مورد نظر را در دست دارید، به خوبی به آن نگاه کنید. چرم طبیعی همواره باید سطحی دانه دانه با منافذ کوچک و خطوط مورب داشته باشد و بالعکس، چرم مصنوعی سطحی کامالً صاف و بسیار براق دارد و از خطوط دانه دانه و ظریف کاریها بر روی آن خبری نیست.
فناوری های جدید ساخت چرم، تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را از لحاظ دیداری (از نظر ظاهر) کمی دشوار کرده است. امروزه چرم طبیعی را با سطحی صاف و براق تولید می کنند که به چرم اصلاح شده مشهور است. با این حال، چرم مصنوعی در بیشتر موارد دارای سطحی بسیار براق تر است و درخششی غیرمعمول دارد.
معموالً سطح چرم طبیعی از دانه دانه های یکسان و با ارتفاع کوتاه ساخته شده است، اما چرم مصنوعی ممکن است سطح دانه دانه ای بلند و غیر منظم داشته باشد.

مشاهده کنید.

4 -خواندن مشخصات محصول
یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید، این است که قبل از خرید محصول مورد نظر، به توضیحات و مشخصات محصول نگاه کنید. بیشتر برندهای مشهور داخلی و خارجی دارای محصولاتی شناسنامه دار هستند که توضیحاتی از قبیل: نوع چرم (گاوی، گوسفندی، چرم بز) یا نوع پرداخت چرم دانه دار(کامل یا اصلاح شده) و بسیاری موارد دیگر را دارا هستند. محصولات ساخته شده از چرم طبیعی دارای برچسب شناساییهستند که بر روی آن اطلاعاتی از قبیل نوع چرم، اندازه، کشور سازنده و موارد دیگر آورده شده است. تولید کنندگانی مانند چرم جانتا مشتاق هستند تا به مشتریان نشان دهند که محصولاتشان از چرم واقعی ساخته شده اند، بنابراین بر روی هر یک از آن ها برچسب مشخصی میزنند. با این حال، تکیه بر برچسب نیز به تنهایی ضامن خرید کفش یا کیف مارک دار چرم واقعی نیست.

 

5 -چرمتان را خیس کنید!
یکی از ساده ترین راههای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی، تست رطوبت است .چند قطره آب را بر روی چرم بریزید، آیا چرم قطره آب را جذب یا دفع میکند؟ چرم طبیعی حاوی هزاران منافذ کوچک مانند چوب است که بسته به محیط اطراف، رطوبت را جذب میکند. بنابراین، میتوان گفت اگر چرم واقعی باشد، آب به سرعت جذب میشود و بالعکس، اگر غیر طبیعی باشد، آب دفع میشود. هنگام انجام آزمایش رطوبت، فقط از چند قطره آب استفاده کنید. هرگز نباید چرم واقعی را در رطوبت بیش از حد اشباع کنید، زیرا ممکن است آب به چرم آسیب برساند. با این حال، چرم مصنوعی به طور معمول رطوبت را به جای جذب آن دفع میکند. البته انواع خاصی از چرم مصنوعی ممکن است در برخی موارد رطوبت را جذب کنند، بنابراین شما نمیتوانید به طور قاطع بر این آزمون تکیه کنید. برای شناسایی کامل، باید این روش و دیگر روشها را در کنار هم امتحان کنید.

چرمتان را خیس کنید!

6 -چرمتان را خم کنید!
ساده ترین راه برای قضاوت در مورد اینکه آیا چرم اصل یا تقلبی است بررسی میران انعطاف پذیری آن است. سعی کنید چرم را خم کنید، اگر طبیعی باشد، باید به حالت اول برگشته و چین و چروکش دیگر از بین رفته باشد. اگر مصنوعی باشد، چرم به سختی خم می شود، به همین دلیل تحت فشار تمایل به تغییر شکل دارد و چروک بر روی خود باقی می گذارد.

چرمتان را خم کنید!

7 -وزن کنید!
چرم طبیعی سنگین و چرم مصنوعی سبک است. چرم ساخته شده از پوست بُز به طور قابل توجهی سبکتر از چرم گاو است، اما چرم مصنوعی حتی سبکتر از هر دو آنها است. حتی در بین چرمهای طبیعی نیز، “چرم دانه دار کامل” وزن بیشنتری نسبت به چرم اصلاح شده دارد، زیرا چرم اصلاح شده جهت داشتن سطحی صاف ساییده شده است، به همین دلیل ضخامت چرم کاهش و وزن آن نیز کم شده است.

درباره

1 دیدگاه

  • Roqaye 16 سپتامبر 2020 at 15:23 پاسخ

    به نظر من عالیه!

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس